Správne orezávanie, zapaľovanie a fajčenie cigár

13.06.2018

Správne orezávanie, zapaľovanie a fajčenie cigár

Fajčenie cigary na rozdiel od obyčajnej cigarety vyžaduje viac skúsenosti aj času. Prvou a najdôležitejšou vecou je, aby ste sa neponáhľali a urobili si pohodu potrebnú pre jej vychutnanie.

Ak ste začiatočník vyberte si cigaru, ktorá nie je zbytočne drahá, aby ste sa mohli zdokonaliť v technike orezávania, zapaľovania a fajčenia. Fajčenie je individuálna vec každého človeka, existujú však zásady a postupy, ktoré treba dodržať, aby ste z fajčenia získali maximálny pôžitok.

Sú dva typy cigár:

  • -vysoko kvalitné ručne balené
  • -strojovo vyrobené

 

U väčšine cigár je koniec uzavretý čapičkou, ktorú ešte pred zapálením treba orezať. Cigara sa orezáva zľahka, cca. 1,5 – 3 mm nad spodkom čapičky. Existuje viac typov orezávačov, ktoré môžete použiť. Čapičku v žiadnom prípade neodstraňujte  zubami. V prípade, že cigaru neodrežete rovno, narušíte tým ťah a cigara sa bude zahrievať nerovnomerne. Môžete použiť ostrý nožík, špeciálny cigarový orezávač (jedno alebo dvojčepeľový), nožnice na orezávanie.

 

Po odrezaní čapičky nasleduje zapálenie cigary. Mali by ste použiť špeciálny propán-butánový zapaľovač  alebo cédrové drevo. Zabudnite na klasické benzínové zapaľovače, vďaka nim celá cigara získa nepríjemnú pachuť. Je veľmi dôležité, aby sa cigara zapálila rovnomerne. Držte ju v horizontálnej polohe, aby sa jej plameň iba dotýkal. Potom ju pomaly otočte, aby sa päta obhorela z každej strany. Následne treba priblížiť plameň na cca. 12,5 mm od päty, jemne z nej potiahnite a naďalej ňou otáčajte. Keď päta začne horieť, jemne do nej fúknite aby ste sa uistili že horí rovnomerne. Ani jedna strana by nemala horieť rýchlejšie než druhá. Po zapálení počkajte asi 45 sekúnd, aby trošku cigara vychladla, potom už môžete fajčiť.

 

Nezabudnite, že fajčenie cigary si treba vychutnať. Nikdy ju nešlukujte. Po potiahnutí si krátko podržte dym v ústach, potom vyfúknite. Z cigary si potiahnite cca raz, maximálne dvakrát za minútu, aby sa neprehrievala, nezničila sa jej chuť a nevyhasla. Keby vyhasla – čo sa často stáva pri polovici – stačí odklepnúť popol a znovu ju zapáliť. Na kvalitných cigarách vzniká tuhý šedo-čierny popol. Popol, na rozdiel od cigariet, neodklepávajte, počkajte kým sa nahromadí väčšie množstvo, potom si ho otrite o okraj popolníku.

Cigary sa zvyčajne fajčia do ich dvoch tretín, zvyšok je ich filter. Keď chcete prestať s fajčením, cigaru položte do popolníka a nechajte ju samú vyhasnúť. Cigaru nestláčajte, tým by zbytočne vznikol nepríjemný zápach.

MmRjO