Starostlivosť o nohy

24.04.2018

Starostlivosť o nohy

Nosia nás celý deň, vďaka nim môžeme chodiť do práce, venovať sa svojim aktívnym koníčkom, či chodiť do kina alebo na prechádzky do prírody. Naše nohy sú tie, ktoré si zaslúžia adekvátnu starostlivosť v podobe rôznych teplých kúpeľov, zábalov či masáží, ale aj v podobe pedikúry.

Pedikúrou nazývame profesionálne ošetrenie chodidiel alebo základná starostlivosť. Samotná pedikúra sa skladá zo strihania a brúsenia nechtov, lakovania nechtov vyživujúcimi lakmi a tiež masážou nôh. Na základnú pedikúru je potrebný kvalitný manikúrny set, ale hodí sa aj elektrický pilník na nechty, pomocou ktorého ich môžete obrúsiť rýchlo a efektívne, či rôzne elektrické brúsky na zhrubnutú kožu. Profesionálny pedikéri používajú profesionálne pedikérske kliešte, lacron, rôzne čepieľky, kovové pilníky alebo brúsky, či dokonca brúsne kotúče. Pedikúra sa môže robiť suchá, mokrá alebo kombinovaná. V profesionálnej pedikúre je dovolené odstraňovanie suchej zhrubnutej a popraskanej kože bez evidentných známok zápalu, odstraňovanie kurích ôk vyrezávaním, ale aj vyrezávanie otlakov. Nesmú sa odstraňovať bradavice, nekrotická kože, či koža s prejavmi mykózy alebo zápalu.


Bežné problémy chodidiel

Zápach nôh

Zápach je problém, ktorý trápi veľké množstvo ľudí a býva najčastejšie spôsobený nadmerným potením nôh. Predísť mu je možné viacerými spôsobmi:

umývanie nôh – primerané umývanie základom prevencie zápachu nôh. Umývať je potrebné tak často, ako uznáte za vhodné, no nesmiete zabudnúť na priestory medzi prstami, čistenie mäkkou kefkou a následné vysušenie do sucha.
zásyp – najlepšie je použitie ihneď po kúpaní, môžete použiť aj škrobovú múčky, sprej proti plesniam prípadne trocha mastenca nasypať do topánok
antiperspirant, deodorant – použitie oboch prípravkov odstráni nepríjemný zápach, no samotný deodorant nadmernému poteniu nezabráni, preto je lepšie použiť kombinovaný prostriedok, ktorý potlačí nadmerné potenie a účinkuje aj proti zápachu
ponožky – najlepšie je nosenie bavlnených ponožiek, ktoré vynikajúco sajú pot. Vymieňať je najlepšie čo najčastejšie, občas je to potrebné aj 4 krát za deň
obuv – spotené topánky vyschnú za 24 hodín, preto sa neodporúča nosiť jeden pár topánok dlhšie ako dva dni. Potenie nôh zvyšuje uzavretá obuv a vznikajú tak priaznivé podmienky pre množenie baktérií, odporúča sa nosenie vzdušných topánok z prírodných materiálov, najlepšie z kože alebo obuv s otvorenou špičkou.
kúra na večer – po dokonalom umytí nôh je potrebné ich potrieť alkoholom, nastriekať deodorantom, obaliť igelitovou fóliou (pre lepší prienik do kože) a obuť ponožky. Tento postup je potrebné opakovať 7 dní, keď sa problém zmierni alebo úplne ustúpi 1-2 krát týždenne.
kúpele – nadmerné potenie nôh pomôžu odstrániť aj kúpele pre Vaše nohy. Najčastejšie používané sú kúpele v čaji (tanín, ktorý sa v čaji nachádza, má vysušujúce účinky), v čistej soli, octane hlinitom, ktorý tiež vysušuje, v jedlej sóde, octe alebo striedavé kúpele (striedanie horúcej a studenej vody, ktoré spôsobuje stiahnutie ciev, avšak neodporúča sa diabetikom a ľuďom s cievnymi ochoreniami)
vložky v topánkach – sú jednou z možností, ktorú máte možnosť vyskúšať, pretože v súčasnosti existujú rôzne druhy vložiek, ktoré pohlcujú vlhkosť
napätie – najlepšie je vyhýbať sa pozitívnemu či negatívnemu vzrušeniu, pretože potná žľazy nôh reagujú veľmi rýchlo na tieto zmeny.
strava – najvhodnejšia je konzumácia vyváženej stravy a vynechanie potravín ako cibuľa, cesnak či paprika, ktoré zvyšujú zápach potu.

Ojedinele môže byť príčinou zápachu nôh aj tzv. plochá noha, ktorá je vystavená nadmernej záťaži a tým sa aj viac potí, množia sa baktérie, ktoré pot rozkladajú a vzniká tak nepríjemný zápach. V tomto prípade je najvhodnejšia návšteva lekára.


Zhrubnutá koža

Odborne hyperkeratóza je zhrubnutie rohovinovej vrstvy kože a môže mať vnútorné, vonkajšie a genetické príčiny.

Vonkajšie príčiny sú tie, ktoré pôsobia na chodidlo zvonka, najčastejšie tlak, trenie či iné mechanické pôsobenie. Vrchná vrstva pokožky sa neodlupuje a staré bunky sa lepia jedna na druhú, takto funguje ochranný mechanizmus pokožky, ktorá sa takýmto spôsobom snaží ochrániť hlbšie vrstvy kože. Mechanickým pôsobením nehrubne kože hneď, tento dej je postupný a začína sa vznikom otlaku v mieste mechanického poškodenia kože, odlúpnutím vrchnej vrstvy kože a následným vyplnením tkanivovým mokom vzniká pľuzgier a nakoniec môže vzniknúť mozoľ, čo je vlastne koža zhrubnutá v rohovinovej vrstve. Ak sa mozoľ neošetrí, môže z neho vzniknúť kurie oko, dokonca aj kostný výrastok. Hrubnutím kože na chodidlách dochádza aj k vzniku prasklín, ktorú sú následkom straty elasticity zhrubnutej kože. Kurie oká sú malé okrúhle miesta kde je koža zhrubnutá a vznikajú nadmerným tlakom pôsobiacim na nohy. Kurie oká môžu byť tvrdé a mäkké. Tvrdé sa najviac tvoria v horných častiach chodidla a majú jadro, ktoré tlačí na nervové zakončenia a tým spôsobujú bolesť. Mäkké kurie oká sa tvoria najčastejšie medzi prstami a mäkké sú len vďaka zvýšenej vlhkosti v týchto miestach, avšak bolesť, ktorú spôsobujú, je rovnaká ako u tvrdých ôk. Najúčinnejším prostriedkom na ich odstraňovanie je kyselina salicylová, ktorú obsahujú špeciálne náplasti, tekuté prípravky či krémy určené na odstraňovanie kurích ôk. Po teplej sprche či kúpeli je dobré kurie oká pilníkom očistiť. Od bolesti Vám uľavia ochranné náplasti, ktoré zmierňujú tlak na kurie oko. Ragády alebo praskliny na pätách vznikajú tým, že zhrubnutá koža stratila svoju schopnosť natiahnuť sa, koža je suchá a tvrdá a tak dochádza k prasknutiu. Popraskané päty a tiež zhrubnutú kožu môžete ošetriť pilníkom a následne rôznymi prípravkami na to určenými. Na popraskané päty sú však najvhodnejšie prípravky s obsahom keratínu.

Vnútorné príčiny vzniku zhrubnutej kože sú najčastejšie rôzne chronické alebo systémové ochorenia. Najčastejšie sú týmto postihnutý diabetici, pretože ich pokožka stráca citlivosť na mechanické podnety a takisto skôr vysychá.

Genetické príčiny, ktorými sú napríklad porucha tvorby keratínu a jeho zvýšená tvorba v miestach kde je mechanické pôsobenie najmenšie, časté sú tvorby kurích ôk. Medzi ďalšie kožné ochorenia spôsobujúce zhrubnutú kožu sú napríklad ichtyóza (zvýšené rohovatenie pokožky) a psoriáza (autoimunitné ochorenie s genetickým podkladom, ktorého štartovacím článkom je vysoké psychické napätie)

Mykózy

Mykóza alebo plesňové ochorenie postihuje kožu chodidiel, ale aj nechty (onychomykóza). Za vznikom mykózy stojí viac príčin. V prvom rade je to nosenie nepriedušnej obuvi, nadmerné potenie chodidiel, diabetes mellitus, pri ktorom je oslabená imunita a takisto sú to aj drobné ranky, ktorými sa infekcia dostáva do tela napríklad v bazénoch, spoločných sprchách. Ak sa zanedbá liečba, môže dôjsť k veľkému rozšíreniu infekcie, ktorá môže prejsť aj na nechty. AK sa mykózou nakazíte, je potrebné vyhnúť sa spoločným hygienickým zariadeniam, kúpaliskám, či požičiavaniu obuvi. V prípade veľmi rozšírenej infekcie je potrebné vyhľadať lekára, ktorý určí správnu liečbu. Najčastejšie je to lokálna v podobe antimykotických mastí, no nezriedka je potrebná liečba celkovými antimykotikami. Následne je potrebné podstúpiť dokonalú pedikúru, ktorou sa odstránia následky mykózy. Ani po tomto však nie je koniec s mykózou. Je potrebné celú domácnosť vydezinfikovať, vrátane kobercov, sprchovacích kútov a vaní a takisto prádlo, ktoré prišlo do kontaktu s nohami infikovaného človeka. Aby po preliečení mykózy nôh nedošlo k recidíve ochorenia, je potrebné dodržiavať hygienické opatrenia, ktoré sú aj základnými preventívnymi opatreniami a tými sú:

  • dokonalá hygiena vrátane priestorov medzi prstami
  • kompletné vysušenie nôh
  • nosenie priedušnej obuvi
  • striedanie ponožiek v prípade potivých nôh
  • používanie vlastnej obuvi
  • v spoločných sprchách, na kúpaliskách, v telocvičniach, saunách používať svoju obuv
  • po preliečení preventívne použitie antimykotických prípravkov po aktivitách vo verejných priestoroch s možnosťou šírenia mykotickej infekcie

Ak sa raz Vaše chodidlá infikujú mykózou, musíte myslieť na to, že budete navždy dodržiavať vyššie spomenuté opatrenia, pretože každý malý kontakt s mykotickým ochorením znamená, že sa môže choroba kedykoľvek prejaviť.

V súčasnosti nie je teda vôbec zvláštne navštíviť kozmetický salón za účelom pedikúry, či rôznych masáží a zábalov. Každého z nás nohy nosia celé dni, sú našim hlavným „dopravným“ prostriedkom a preto sa im musíme zavďačiť dostatočnou starostlivosťou a to nielen v prípade ochorenia.

YjJhZmFiNG