Merkur Solingen
  Dovo Solingen
    Muhle
    Parker
 
  Geo F Trumper
 
 
   D.R.HARRIS
Baxter
 
 

 

 

 

 

 

 

 

NAJKUPOVANEJŠIEZápach z úst

Zápach z úst sa odborne nazýva halitóza. Príčinou „zlého dychu“ môže byť veľa faktorov: skonzumované potraviny, v opačnom prípade hlad či dehydratácia. Medzi potraviny, ktoré spôsobujú zápach z úst patria aromatické korenia, éterické oleje, cibuľa, cesnak, syry, ryby a alkohol.

Najčastejšou príčinou je zlá ústna a dentálna hygiena, výsledkom čoho sa medzi zubami a v slizniciach rozmnožia anaeróbne baktérie, ktoré produkujú síru a v podobe povlaku sa usadia na zuboch a jazyku.

 

Do istej miery môže byť zápach z úst považovaný za prirodzenosť, ale v prípade, že tento problém pretrváva a zápach sa nedá potlačiť ani dôkladnou ústnou hygienou, treba sa obrátiť na odborníka. Vo väčšine prípadov však môže zápach z úst napraviť už zmena životného štýlu. Základom je poctivé a pravidelné čistenie zubov a jazyka.

Vo vážnejších prípadoch zápach z úst môže naznačovať napríklad ochorenie tráviacej sústavy, obličiek, cukrovku, tuberkulózu, nádorové ochorenie, rôzne infekcie a zápaly. Zápach z úst môže byť zapríčinený tiež nedostatočnou tvorbou slín, ktoré čistia a odplavujú baktérie a zvyšky potravy. K tomuto môže dôjsť pri konzumovaní malého množstva tekutín, dýchaní cez ústa, fajčení a užívaní niektorých liekov, napríklad antidepresív. Aj extrémne diéty spôsobujú zmenu v látkovej výmene, pri nedostatku zásobných sacharidov telo začne tráviť vlastné bielkoviny, pričom uvoľňuje nepríjemné zápachy.

Starostlivosť o hygienu ústnej dutiny

Denná hygiena ústnej dutiny je základnou cestou k zdravému chrupu. Sem patrí dôkladné umývanie zubov kvalitnou zubnou kefkou najlepšie po každom jedle, ale minimálne 2x denne 3 minúty.  Ďalej, je dôležité používať zubnú niť a roztoky na vyplachovanie.

 

Zdravie našich zubov vo veľkej miere záleží na kvalite zubnej kefky a pasty ktorú používame. Na zubných pastách by sme mali skontrolovať jej zloženie a dané látky. Jednou z nich je RDA, čo znamená abrazivitu, teda čím je väčšia koncentrácia RDA, tým viac zubná pasta škriabe sklovinu, čo vedie k zubnej erózii. Ideálne RDA by malo byť určite menšie než 100, a pre ľudí s citlivými zubami maximálne 50. Ďalšou dôležitou látkou sú fluoridy. Zahrávajú dôležitú rolu pri prevencii kazov, pri prehltnutí zubnej pasty však žiadne prospešné účinky nemajú. Aj preto sa zubné pasty rozdeľujú podľa veku. Množstvo zubnej pasty použitej pri jednom čistení by malo byť vo veľkosti hrášku.

 

Čo sa týka zubných kefiek, poznáme klasické, elektrické a medzizubné. Medzizubné kefky slúžia na vyčistenie medzizubných priestorov, kam štetiny klasickej zubnej kefky sa nevedia dostať. Pri výbere je veľmi dôležitá veľkosť, aby sme neporanili svoje ďasná. Elektrické kefky rozdeľujeme do dvoch kategórii – rotačné a sonické. Hlavica rotačnej zubnej kefky má okrúhly tvar, a hoci sa pohybuje zo strany na stranu iba v určitom rozsahu, pripomína otáčanie. Treba si s nimi však dávať pozor, aby tlak nebol príliš veľký a aby sme neporanili ďasná. Sonické – ultrazvukové – kefky fungujú na inom princípe. Odstraňujú zubný povlak aj bez dotyku. Sú teda najšetrnejšie a najúčinnejšie, ale patria do vyššej cenovej kategórie.

Klasické zubné kefky sú najpopulárnejšie. Pri ich výbere je dôležitá tvrdosť štetín. Keď si myslíte, že tvrdšie štetiny vyčistia zuby efektívnejšie, ste na omyle. Zubný povlak je mäkkej konzistencie, takže  na jeho odstránenie netreba veľká sila a tlak. Z toho vychádza, že mäkké štetiny sú najúčinnejšie. Dôkladne očistia zuby a ani nespôsobujú žiadne poranenia. Za zbytočné sa považujú rôzne gumené prídavky. Najvhodnejšie je, keď všetky štetiny sú jednej veľkosti, tým pádom zabezpečia rovnomerné umývanie zubov. Hlavička by mala byť menšia, aby sa mohla dostať na všetky miesta v ústnej dutine. Pravidlo, že najdrahšia kefka je najlepšia neplatí v každom prípade. Existujú však overení výrobcovia, ktorých cena je vyššia, ale oplatí sa do nich investovať. Zubnú kefku by sme mali vymieňať každý druhý až tretí mesiac.

 

Návšteva zubára a dentálnej hygieničky je tiež nevyhnutnou súčasťou zdravých zubov. Niektorí však túto svoju povinnosť zanedbávajú, a začnú konať až keď je už neskoro. Preto, aby sme predišli kazom, a iným ochoreniam zubov a ústnej dutiny, nesmieme zabudnúť na ročné preventívne prehliadky.

 

NzBjOGI