Merkur Solingen
  Dovo Solingen
    Muhle
    Parker
 
  Geo F Trumper
 
 
   D.R.HARRIS
Baxter
 
 

 

 

 

 

 

 

 

NAJKUPOVANEJŠIEBielenie zubov – áno alebo nie?

Biele zuby chce mať v dnešnej dobe každý. Niektorí majú prirodzene žiarivý a biely úsmev, iní sa musia obrátiť na rôzne bieliace produkty. Je ale otázne či tieto metódy naozaj fungujú, a či nie sú škodlivé pre zdravie našich zubov.

Bielenie zubov neodporúčame ľuďom, ktorí majú problémy so zubami a ďasnami (veľa kazov, obnažené zubné krčky, zápaly v ústnej dutine), konzumujú nadmerné množstvo kávy alebo iné potraviny (napríklad červené víno, čierny a zelený čaj, cvikla, čučoriedky a pod.), ktoré zafarbujú zuby alebo fajčia. V týchto prípadoch bielenie nebude efektívne. Bielenie zubov sa neodporúča taktiež tehotným a dojčiacim ženám, kvôli používaniu chemických látok v bieliacich prípravkoch.

 

Medzi najznámejšie metódy domáceho bielenia patria domáce recepty na bielenie: napríklad zmes z citróna a sódy bikarbóny, ktorá sa stala populárnou najmä kvôli svojej dostupnosti, ľahkej príprave a údajným viditeľným výsledkom už po niekoľkých použitiach. Metóda pôsobenia je jednoduchá - abrazívna látka (jedlá sóda) a kyselina (citrónová šťava) spoločne "odrú" pigmentáciu zo zubov. Na podobnom princípe funguje aj zmes jahôd so soľou s tým rozdielom, že tento variant je o niečo menej agresívny. V prvom rade je ale dôležité si uvedomiť, že týmito a podobnými bieliacimi technikami Vaše zuby nezosvetlíte, ale odstránite iba povrchové zafarbenie. Domáce bielenie môže mať škodlivý účinok na Vaše zuby.

Známe sú tiež bieliace zubné pasty obsahujúce buď mikročastice (napr. bikarbonát sodný), ktoré obrusujú pigmenty zo zubnej skloviny –tzv. abrazívne; peroxid, ktorý má na zuby chemický bieliaci účinok alebo zubné pasty s prírodnými výťažkami, napríklad z citróna alebo sódy bikarbóny.

Ďalšie voľno predajné bieliace výrobky sú rôzne tvarovateľné pásiky potiahnuté bieliacim prípravkom, gély obsahujúce karbamid a peroxid.

Profesionálne metódy vykonané v ambulanciách sú:

  • -Pieskovanie - mechanické odstraňovanie nánosov z povrchu skloviny jemnozrnným práškom v silnom prúde vzduchu; ide skôr o očistenie zubov, a o odstránenie menej odolných povrchových farbív zo zubnej skloviny
  • -Pomocou bieliacich gélov vo vyššej koncentrácii – nanášajú sa do špeciálnych nosičov, niektoré sú aktivované špeciálnym svetlom, pri iných treba vyrobiť ochrannú bariéru proti poleptaniu ďasien alebo podať desenzitizér, ktorý znižuje citlivosť po ošetrení.
  • -Estetické fazetovanie zubov – určené pre ľudí s odhalenými zubnými krčkami, či výrazne poškodenou sklovinou; ide o prekrytie vonkajšej plochy zubov vrstvou špeciálneho materiálu naneseného priamo na zub.

 

Pri a po bielení zubov môžu vzniknúť viaceré problémy, napríklad zvýšená citlivosť a bolesť zubov, poleptanie ďasien, vypadávanie plomb (zníženie väzbovej sily medzi zubami a plombami), potrebná výmena koruniek, mostíkov alebo bielych plomb pre vznik veľkého farebného rozdielu. Po aktívnom bielení zubov je odporúčané zubnú sklovinu upokojiť, hydratovať a remineralizovať špeciálnymi zubnými pastami.

O bielení zubov je najlepšie poradiť sa s vaším zubným lekárom. Môže vám odporučiť, čo je pre Vás vhodné a varovať Vás pred prípadnými riskantnými metódami či značkami bieliacich produktov.

 

MzgwMmV